Aukuba japońska
Aucuba japonica

Jest dwupiennym krzewem. Możemy się spodziewać owoców tylko wówczas, gdy mamy dwa egzemplarze: męski oraz żeński. Owocem jest mały, czerwony pestkowiec, który powstaje z kwiatów żeńskich. Roślina ma liście i pokrój podobne do krotona. Jest jednak od niego znacznie łatwiejsza w uprawie. Jak już wspomniałem Aucuba jest zimozielonym krzewem. Zimuje bez problemu w krajach śródziemnomorskich. U nas przemarza, choć zdarza jej się przetrzymywać lżejsze zimy i można ją niekiedy spotkać w szkółkach.
Wojtek z Gliwic - 27 10 2006
Witam Wszystkich.
Moja Aucuba rośnie w moim ogrodzie działkowym. Jako małą sadzonkę od razu w nim posadziłem. Faktem jest, że w pierwszą zimę została przysypana suchymi liśćmi. Od tego czasu wytrzymuje nawet duże mrozy i długie zimy. Mam ją już 3 - lata.
aalaa - 14 12 2006
Liście aukuby, nawet te małe brązowieją i schną. Roślina wygląda jakby zasuszona, mimo podlewania i zraszania. Czyzby to którys szkodnik?
mira - 18 10 2007
opryskaj jakimś preparatem przeciwgrzybicznym kilka razy, usuń czarne liście . U mojej aukuby pomogło
Małgosia - 21 04 2008
Moja aukuba ma roczne przyrosty ok.20cm.Rośnie w donicy. Latem wystawiam ją do ogrod. Ładnie prezentuje się na tle karłowatej odmiany niebieskiej tui. Zimęspędza w piwnicy, rzadko podlewana.Na wiosnę przyniosłam do pokoju, "podkarmiłam".W cieple oszalała-cudnie zakwitła i wypuściła nowe liście.
pedros - 20 06 2008
Ja przywiozłem swoją sadzoneczkę z Wiednia . Urwałem kawałek pędu i w domu ukorzeniłem . Teraz rośnie w dużej donicy i mam ją wystawioną w ogrodzie. W tym roku wypuściła kilka bocznych odrostów i na pedzie głównym bardzo duże ponad 20 cm liścienie.
Magda - 19 07 2008
Moja aukuba rośnie w donicy, przy wschodniej stronie. Kupiłam sporą sadzonkę w szkółce, miała dużo brązowych liści. Liście usunęłam, w to miejsce bardzo szybko wyrosły nowe. W ciągu roku prawie podwoiła swoją wielkość. Stoi w miejscu osłoniętym przy budynku od wschodu. Latem podlewam co drugi dzień, zimą schowałam tylko w czasie wielkich mrozów do garażu, bo pod wpływem silniejszych przymrozków brązowieją jej liście. Jest cudna!
kazet31 - 03 04 2010
Jestem zaskoczony wyrażaną na forach opinią o słabej mrozoodporności aukuby. Mam 2 egzemplarze - różne odmiany. Jedna już ponad 2 m przeżyła obecną (2009/10) zimę przy temperaturach <-20C przy ścianie nieogrzewanej komórki. Druga mniejsza nie sprawdzona na ekstremalne temp. gdyż miała otoczenie większych roślin i na wys. 2 m balkon.
Obydwa krzewy bardzo ładne i rosną w kiepskiej glebie.